• Background Image

    Öğrenciler İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

    20/09/2019

20/09/2019

Öğrenciler İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

Okul sezonunun başlamasıyla birlikte çocukların daha düzenli bir beslenme düzenine geçişi de önem kazandı. Okul çağındaki çocukların başarılı bir ders yılı geçirmeleri için beslenmelerine önem vermeleri gerekmektedir. Çocuklar öğrencilik döneminde zeka, dikkat ve öğrenme kapasitesini artırmak için doğru beslenmeye ihtiyaç duyarlar. İşte çocuklarınızın zihinsel, fiziksel ve duygusal gelişimlerine olumlu katkıda bulunmak için sağlıklı yaşam ve beslenme önerileri.

Dengeli Beslenmeli
Çocukların sağlıklı beslenmesi için dört besin grubunda bulunan çeşitli besinlerden yeterli miktarlarda ve dengeli bir şekilde tüketmeleri gerekmektedir. Süt grubunda yer alan süt, yoğurt, et grubunda yer alan et, tavuk, yumurta, peynir, kuru baklagiller, sebze ve meyve grubu ve tahıl grubuna giren ekmek, bulgur, makarna, pirinç vb. besinlerin her öğünde yeterli miktarlarda tüketilmesi önerilmektedir.

Süt ve Süt Ürünleri Tüketilmeli
Çocukların özellikle kemik ve diş gelişimi için günde 2-3 su bardağı kadar süt veya yoğurt, 1 kibrit kutusu kadar beyaz peynir tüketmeleri önemlidir. Ayrıca, hastalıklara karşı daha dirençli olmaları, göz, cilt ve sindirim sistemlerinin sağlıklı olması için her gün 5 porsiyon taze sebze veya meyve tüketmeleri önerilmektedir.

3 Ana 2 Ara Öğün Yapılmalı
Çocuklar için günlük tüketilecek besinlerin 3 ana, 2 ara öğünde alınması en uygun olanıdır.

Abur Cuburdan Uzak Durulmalı
Okulda veya evde dinlenirken ve ders çalışırken açlık hissedildiğinde tüketilen besinlere dikkat edilmelidir. Örneğin, şeker ve şekerli besinler, cips, gazlı içecekler yerine süt, yoğurt, sütlü tatlılar, ekmek arası peynir, taze sıkılmış meyve suları ve kuru meyvelerin tüketiminin tercih edilmesi uygundur.

Açıkta Satılan Gıdalar Tüketilmemeli
Açıkta satılan besinler, yeterince güvenilir ve temiz değildir. Ayrıca, uygun koşullarda muhafaza edilmedikleri için çabuk bozulma riski taşırlar. Bu nedenle, özellikle okul çevresinde açıkta satılan besinlerin kesinlikle satın alınmaması gerekmektedir.

Beslenme Yanlışı Öğrenme Sorununa Yol Açar
Bu konuyla ilgili olarak beslenme uzmanları ailelere uyarılarda bulunuyor. Beslenme uzmanları doğru beslenmeyen çocukların öğrenme sorunu, derslerini boşlama, arkadaşlarıyla ve öğretmenleriyle iletişim problemi yaşadıklarını belirtiyor. Uzmanlar öğrencilere kalsiyum, demir, protein yönünden zengin gıdaların sunulmasını öneriyor. Çocukların okula giderken yanlarına aldıkları beslenme çantaları da çok önemli. Aileler çocuklarının beslenme çantalarına süt, meyve ve doğal besinler koymalıdır. Kesinlikle katkılı ve hazır gıdalardan uzak durulmalıdır.