• Background Image

    Ramazan Ayı İçin Beslenme Önerileri

    06/05/2019

06/05/2019

Ramazan Ayı İçin Beslenme Önerileri

Ramazan Ayı’nda yeme düzeninin değişmesi, öğün sayısının ve sıklığının azalması gibi nedenlerle metabolizma hızı yavaşlar. 12-15 saat gibi uzun süre aç kalındığında kan şekeri düşer. Vücut yeterli enerji alamadığı için kıtlık sinyali alır ve enerji harcamasını %40’a kadar düşürür. Bir sonraki öğünde yenecek besinleri kendini koruma amacıyla depolamaya gider. Bu nedenle her zaman olduğu gibi az ve sık beslenilmelidir.. (3-4 öğün) Ana ve ara öğünler atlanmadan tüketilmelidir.

Sahur ve iftarda yeterli sıvı alımına dikkat edilmelidir. İftardan sahura kadar olan süreçte sık aralıklarla su tüketmeli, mide ve sindirim sistemini rahatlatacak bitki-meyve çayları, komposto, ayran gibi içecekler içilmelidir. En azından 1-1,5 litre su tüketimi böbrek sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Uzun süreli açlık nedeniyle bağırsakların hareketleri azalır ve sindirim sisteminin çalışmaması nedeniyle kabızlık gibi problemler ortaya çıkabilir. İftar ve sahurda, birden yüklenerek çok miktarda ve ağır yemekler yenildiğinde aşırı hazımsızlık ve gaz olur. Bu nedenle yemekler küçük lokmalar halinde ve yavaş yavaş yenilmelidir.

Ramazan ayı süresince sindirim sisteminin sağlığı için; yeterli su ve sıvı alımıyla beraber, posa içeriği fazla olan sebze yemeği ve bol yeşil salata, miktarına dikkat ederek meyve, tam tahıllı ekmek ve probiyotik yoğurt tüketilebilir.

İftariyelikler, pastırma, salam gibi şarküteri ürünleri, kızartma, kavurma vb. yağlı yiyeceklerden, hamur işleri, acılı ve baharatlı yemeklerden, şerbetli-kızarmış tatlılardan mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır.

Orucu hurma ile açmak isterseniz 3-4 adet hurmanın 1 porsiyon meyveye eşit olduğunu bilerek uygun miktarlarda tüketmelisiniz.

Beyaz unla hazırlanmış sıcak pide kan şekerini hızla yükseltir. Bu nedenletokluk hissi sağladığı için kepekli çavdar, tam buğday gibi esmer ekmekler tercih edilmelidir.

İftarda boş mideye birden yüklenilmemelidir. Kahvaltı türleri veya 1 kase çorbayla başlangıç yapılabilir.

Ana yemeğe geçmeden önce 15-20 dakika beklenilmeli ve ana yemekte mutlaka hem sebze grubunun hem de protein grubu olan et, tavuk veya balığın mutlaka olması gerekir.

Yavaşlayan metabolizmayı hızlandırmak, bağırsak hareketlerini düzenlemek, kan şekeri dengesini sağlamak, iyi kolesterolü artırmak için vazgeçilmez olan fiziksel aktiviteyi ramazan ayında ihmal etmemekte fayda var. İftardan 1 saat sonra hiç olmazsa orta tempoda 20-30 dakika yürüyüş yapılmalıdır.

Akşam yemeğinden 2 saat sonra, ara öğün yapmakta fayda var. Ramazan sofralarının vazgeçilmezi olan tatlılardan sütlü, meyveli olanlar bu öğünde tercih edilebilir. Meyve+süt/yoğurttan oluşan bir ara öğün uygun olacaktır.