• Background Image

    Sağlıklı Beslenmede karbonhidratlar önemlidir

    15/03/2019

15/03/2019

Sağlıklı Beslenmede karbonhidratlar önemlidir

Çevremizde kendi başına diyet yapanların veya popüler diyetleri uygulayan kişilerin çoğunun karbonhidratlardan kısıtlı diyet yaptıklarına şahit olmuşuzdur. Kısa dönemde karbonhidrattan kısıtlı diyetin hızlı kilo kaybı sağladığı görülmüştür fakat ilerleyen dönemlerde kaybedilen kiloların hatta daha fazlasının geri geleceği muhtemeldir.

Karbonhidratlar hem sağlığımız için hem de diyetimiz için büyük öneme sahiptir. Beynin işlevini sürdürebilmesi için karbonhidratların temel taşı olan glikoza ihtiyacı vardır. Vücutta karbonhidrat depolarının sınırlı olması veya diyette yetersiz karbonhidrat alınması durumunda vücut proteinleri kullanarak glikoz elde eder. Bu durum kas kayıplarına yol açabilir. Glikoz üretiminde proteinlerin korunması için normal bireylerde günlük alınan enerjinin yaklaşık %50’si karbonhidratlardan sağlanmalıdır.

Diyetimizde yer verdiğimiz karbonhidrat kaynaklarına da dikkat etmemiz gerekiyor. Glisemik indeksi yüksek, yüksek kalorili, düşük lifli, kan şekerini hızlı yükselten basit karbonhidratlar (şeker, bal, reçel, pekmez, tatlılar, pastalar, marmelat) yerine yüksek lif içeren, gramında daha az kaloriye sahip ve daha tok tutan, glisemik indeksi düşük olan kompleks karbonhidrat kaynaklarını (tahıllar, meyveler, sebzeler, süt grubu) tercih etmek hem sağlığımız için hem de diyetimiz için daha faydalı olacaktır.

Peki neden karbonhidrat tüketilmeli ?

En önemli enerji kaynağıdır
Beyin ve sinir hücrelerinin çalışabilmesi için gerekleri glikoz karbonhidratlardan sağlanır

En iyi lif kaynakları arasındadır
Kompleks karbonhidrat adı verilen ve vücut tarafından yavaş bir şekilde emilen karbonhidratlar en iyi lif kaynakları arasında yer alıyor. Liflerse kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlıyor, sindirimi düzenliyor, kolesterolü azaltıyor ve kan şekerinizin dengelenmesine yardımcı oluyor.

B vitaminleri açısından zengindir
Tam tahıllı ekmek ve makarna gibi karbonhidratlar B vitaminleri açısından oldukça zengin besinler. Bu vitaminler karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasını da düzenleyici etkiye sahip. Aynı zamanda kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda da önemli rol oynuyorlar.

Güç verirler
Karbonhidratlar egzersiz sırasında gerekli olan enerjiyi sağladıkları gibi, egzersizden sonra da kaslarınızın güçlenmesini, yıpranan kasların onarılmasını ve kaslarınızdaki boşalan glikojen depolarının yeniden dolmasını sağlıyor.

Mutlu eder
Diyete doğru miktarda dahil edilen karbonhidratın ruh halinizi iyileştirme ve sizi mutlu etme gibi bir özelliği var. Çünkü karbonhidratlar vücuttaki seratonin üretimini uyarıyor. Yapılan çalışmalarda düşük karbonhidratlı diyetlerin depresyonla bağlantılı olduğunu ortaya koyuyor.

Zengin besin içeriğine sahiptirler
Karbonhidrat içermeyen bir diyet yaptığınızda birçok meyve ve sebzeden mahrum kalırsınız. Meyve ve sebzeler zengin besin içeriğine sahip ve oldukça faydalılar. Bu yüzden, vücudunuzun sağlıklı kalması için önemli olan lif, mineral ve vitaminleri almanızı sağlayan bu besinlere mutlaka beslenmenizde yer vermelisiniz.

Öğünleri dengeler
Her fırsatta söylediğimiz gibi sağlıklı ve dengeli bir yaşamın yolu dengeli beslenmeden geçiyor. Bu sebeple tek yönlü beslenme biçimleri yerine karbonhidrat, yağ ve proteinlerden oluşan bir beslenme biçimine yönelmelisiniz. Bu da kurubaklagil,meyve, sebze, et, süt vb tüm besin gruplarına beslenmenizde yer vermeniz gerektiği anlamına geliyor.