• Background Image

    Yemeklerimizde Kendi Ürettiğimiz Zeytin Yağını Kullandığımızı Biliyor muydunuz?

    03/11/2018

03/11/2018

Yemeklerimizde Kendi Ürettiğimiz Zeytin Yağını Kullandığımızı Biliyor muydunuz?

Resport A.Ş. olarak kullandığımız zeytin yağını İzmir Dikili’de bulunan 1000 dönümlük çiftliğimizde, iyi tarım uygulamaları ile yetiştirdiğimiz zeytinlerden sağlıklı koşullarda elde ediyoruz.  Çünkü sizi ve sağlıklı beslenmenizi önemsiyoruz.

ZEYTİNYAĞI ;
Akdeniz tipi beslenme dünyanın en sağlıklı toplumlarının beslenmesinde vazgeçilmezdir.Kronik iltihaplı hastalıkların dünyada en az görüldüğü yerler Akdeniz popülasyonlarıdır. Ayrıca yaşam süresi de en yüksek olan yine aynı toplumlardır. Zeytinyağının bu kadar sağlıklı olmasının nedeni iste son derece sağlıklı yağ asitleri ve antioksidanlar içermesinden ileri gelmektedir.

ZEYTİNYAĞI NEDİR VE NASIL ELDE EDİLİR?
Zeytinyağı, zeytin meyvesinin ezilmesiyle ortaya çıkarılır. Zeytin yağının bir çok çeşidi vardır.En iyi tipi natürel sızma zeytinyağıdır.En çok bu çeşidinde doğal yöntemler kullanılır.Yağ kendine has olan koku ve lezzetini kaybetmez.Zeytinyağı ne kadar kaliteliyse  oksidasyona karşı kendini o kadar korur. Asıl yapısı majör ve minör olmak üzere ikiye ayrılır.İçeriğinde bulunan azınlık bileşikler kendine has lezzetini ve kokusunu sağlar.Ayrıca bu bileşikler yağın raf ömrünün de uzun olmasını sağlar.Asıl antioksidan içeriğini fenoller oluşturur.

NEDEN ZEYTİNYAĞI ?
Zeytinyağı oldukça besleyicidir.Yüksek miktarda E vitamini , K vitamini ve faydalı yağ asitlerini içerir.İçeriğindeki aktif bileşikler bazı ciddi hastalıklarla savaşır. Anti – İnflamatuar olan oleokantal  ve oleuropen antioksidanları LDL kolesterolü oksidasyondan korur.

Zeytinyağı kolesterolün bağırsaktaki emilimini azaltan bir madde olan β-sitesterol’ü yüksek miktarda içeren tek yağdır.Oleik asit içermektedir, bu sayede kalp damar hastalıklarını önlemek için faydalıdır.